ANPC

Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor

GUVERNUL ROMANIEI
AUTORITATEA NATIONALA PENTRU
PROTECTIA CONSUMATORULUI

Telefonul consumatorilor
0219551

Istoricul Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor

16-04-2019
Din rațiuni politico-ideologice, în România, conceptele “societate de consum” și „protecția consumatorilor” au putut circula liber, în public, abia după anul 1990.
Prin Ordonanța Guvernului (OG) nr.21/1992 privind protecția consumatorilor și Hotărârea de Guvern (HG) 482/1992 privind organizarea și funcționarea Oficiului pentru Protecția Consumatorilor - ambele elaborate de fosta Comisie Națională pentru Standarde, Metrologie și Calitate (CNSMC) - a fost decisă înființarea organizației guvernamentale centrale Oficiul pentru Protecția Consumatorilor (OPC) având o rețea proprie de structuri subordonate, situate în municipiul București și în fiecare reședință de județ.
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor a fost înființată prin HG 755/2003 privind organizarea şi funcţionarea Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor și a avut sediul inițial în Bucureşti, sectorul 1, str. George Clemenceau nr. 5,
Ulterior, au fost introduse succesiv îmbunătățiri și modificări în organizarea și funcționarea ANPC prin : HG 748/2007, HG 284/ 2009, HG.882/ 2010, HG 700/ 2012.  
Conform  HG 700/ 2012:
- “Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor este instituție publică și funcționează ca organ de specialitate al administrației publice centrale, cu personalitate juridică, în subordinea Guvernului și în coordonarea ministrului economiei, comerțului și mediului de afaceri.”
- „Autoritatea are sediul în municipiul București, Bd. Aviatorilor nr. 72, sectorul 1.”
- „Autoritatea coordonează și realizează strategia și politica Guvernului în domeniul protecției consumatorilor, acționează pentru prevenirea și combaterea practicilor care dăunează vieții, sănătății, securității și intereselor economice ale consumatorilor.”
 
Între anii 1992 – 2018, managementul instituţiei a fost asigurat de următorii directori generali/ președinți:

OPC
Emil Bojin: august 1992 - august 1993
Gheorghe Ţiplică: august 1993- ianuarie 1997
Corneliu Eliade Mihăilescu: ianuarie 1997- ianuarie 2001

OPC/ANPC
Rovana Plumb: ianuarie 2001-iulie 2004

ANPC
Eduard Gabriel Matei: iulie 2004-februarie 2005
Cătălin Florin Teodorescu: februarie 2005-decembrie 2006
Marian Zlotea: decembrie 2006-aprilie 2007
Dan Vlaicu: aprilie 2007- ianuarie 2009
Marcel Bogdan Pandelică: februarie 2009-octombrie 2009
Constantin Cerbulescu: octombrie 2009-mai 2012
Bogdan Cristian Nica: mai 2012-februarie 2014
Marius Alexandru Dunca: februarie 2014 - noiembrie 2015
Marcel Bogdan Pandelică: noiembrie 2015 - martie 2018
Marius Pârvu: martie 2018 - în prezent